فوتوسل آسانسور چیست؟

فوتوسل یا چشمی آسانسور چیست؟

امروزه به این دلیل که اکثر سازه‌ها با تعداد طبقه بالا ساخته می‌شوند، آسانسور به یک ضرورت تبدیل شده است. به طوری که ساختمان‌های فاقد آسانسور از همه جهات تفاوت‌های زیادی مانند قیمت و تقاضا برای خرید با ساختمان‌هایی که آسانسور‌دار دارند. این وسیله ضروری و پیچیده دارای جهات مختلفی است که باید در نظر گرفته شود که هم از خرابی سریع آن جلوگیری شود و هم ایمنی مسافران تأمین گردد.

سنسورهای موجود در هر آسانسور، قطعات مهمی هستند که ایمنی آسانسور را تامین می‌کنند. یکی از مهم‌ترین سنسور ها ، سنسور ورود و خروج است که در تمامی آسانسورها تعبیه می‌شود و از آسیب رسیدن به مسافران جلوگیری می‌کند . فتوسل همان چشم الکترونیکی و یا چشمی آسانسور می‌باشد
این سنسور وظیفه تشخیص هرگونه مانعی از جمله انسان و یا اجسام دیگر را دارد. در واقع زمانی که سنسور اشیاء متحرک کوچک و بزرگ مانند موتور، اجسام و یا افراد را  شناسایی کند؛ دستور بسته شدن درب آسانسور را ارسال نمی‌ کند. با جلوگیری از بسته شدن درب آسانسور به ایمنی افراد کمک می‌کند . سنسورها در تمامی آسانسورها وجود داشته و یکی از اجزای اصلی آن محسوب می‌شوند .

فوتوسل_آسانسور_چیست

فوتوسل آسانسور چگونه کار می‌کند؟

نحوه کار فتوسل از آنچه فکر می‌کنید بسیار راحت تر می‌باشد و قطعه بسیار پیچیده ای نمی‌باشد. معمولاً این سنسورها در یک طرف درب آسانسور نصب می‌شوند و سیگنال های نور خود را به سمت گیرنده ارسال می‌کنند اگر مانعی وجود داشته باشد این سیگنال ها به سمت گیرنده ارسال نمی‌شوند و در این حالت فرمان بسته شدن درب صادر نمی‌شود تا زمانی که مانع یعنی همان افراد و سایر اشیا متحرک در بین درب قرار نگرفته باشند. به این صورت فتوسل ایمنی بالایی برای مسافرین ایجاد می‌شود.

فوتوسل_تابلو_فرمان

نحوه نصب فوتوسل آسانسور چگونه است؟

نصب چشمی درب آسانسور دارای چند مرحله است که با رعایت آن‌ها می‌توانید موفق به نصب درست چشمی درب آسانسور شوید. در نصب فتوسل آسانسور، گزینه منفی مربوط به بخش تغذیه است. فتوسل چشمی آسانسورهای مختلف عدد 24VDC است و با رنگ مشکی هم مشخص می‌شود. گزینه مثبت ۲۴ هم مربوط به بخش مثبت تغذیه است. گزینههای NO-COM-NC نیز مربوط به قسمت رله است. که می‌توانید آن را به برق شهر هم متصل کنید. سنسور فتوسل چشمی آسانسور برخی از آسانسورها طوری طراحی شده است که وقتی سنسورها خراب می‌شوند، رله در حالت NORMALY OPEN قرار می‌گیرند و درب باز می‌شود. در نصب فتوسل آسانسور گزینه TR(A) رشته آبی رنگ کامل است که مربوط به بخش مثبت سنسور فرستنده می‌شود.  
برای این که بتوانید تشخیص دهید که کدام فرستنده و کدام گیرنده است باید به داخل چشمی فتوسل نگاه کنید. اگر لامپش سفید بود نشانه فرستنده و لامپ مشکی نشانه گیرنده است. دانستن این نکته هم مهم است که روی هرکابل سیم مربوط به فرستنده و گیرنده، برچسبهای TR و RE دارند.  
در جدول نصب فتوسل آسانسور، گزینه TR(K) رشته مشکی رنگ کابل که مربوط به بخش منفی سنسور فرستنده است. گزینه RE(A) هم رشته آبی رنگ کابل است که مربوط به بخش مثبت سنسور میباشد. گزینه RE(K) نیز رشته مشکی دارد که به بخش منفی سنسور گیرنده مربوط می‌شود. 
خرید_تابلو_فرمان

 انواع فتوسل آسانسور کدام اند؟

فتوسل آسانسور در انواع مختلفی تولید و عرضه می‌شود که با درنظر گرفتن کارکرد آسانسور، روی آن نصب خواهد شد. آشنایی کامل و دقیق این فتوسل‌ها باعث می‌شود که شما در خرید آن راحت‌تر و با آگاهی بیشتر عمل کنید. چشمی آسانسور به دو دسته تقسیم می‌شود که شامل موارد زیر است: 

فتوسل پرده ای

فتوسل پرده ای اسانسور مانند فتوسل نقطه ای کار می کنند و عملکردشان شبیه به هم می باشد. چیزی که این دو را از هم متمایز می کند نقاط تحت پوشش هریک است.
همین امر هم دلیلی است برای اینکه بتوانیم بگوییم که دقت و ایمنی در بالاترین سطح موجود تامین میشود. اغلب از فتوسل‌های پرده‌ای به دلیل کنترل و امنیت بالا در بیشتر مواقع استفاده می‌شود. محل نصب چشمی پرده‌ای دقیقا بین لته‌های در و بدنه کابین می‌باشد. به همین علت هم این قطعه قطری در حدود ۸ میلی‌متر دارد. فتوسل‌های پرده‌ای در دو نوع متحرک و ثابت هستند و اکثرا نوع ثابت آن را استفاده می‌کنند.  
فتوسل‌های پرده‌ای گیرنده‌های زیادی دارند و قیمت آن‌ها نیز به‌علت بالا بودن گیرنده بالا است. چشمی پردهای دارای قطعاتی مانند مبانی و تغذیه، میلههای آهنی، فرستندهها و دیگر اجزا است. سیمکشی فتوسل آسانسور مبحث مهمی است که باید درست و اصولی انجام شود. درغیر این صورت کارکرد آن دچار اشکال میشود. 

تابلو_فرمان_آسانسور

 فتوسل  نقطه ای یا چشمی 

نوع دیگری از فتوسل که تقریباً کمی ضعیف تر از مورد دیگر می باشد فتوسل چشمی و یا نقطه ای می باشد. دلیل نام گذاری این نوع فتوسل نحوه کار آن می باشد به طوری که سیگنال ها را به شکل یک نقطه به گیرنده ارسال می کند و فقط یک نقطه خاص را پشتیبانی می کنند.
فتوسل چشمی آسانسور  یا نقطه ای  در بخش کناری درب آسانسور قرار می گیرند. این سنسور ها سیگنال را به شکل یک نقطه به گیرنده ارسال می کنند و به همین دلیل است که به آنها نقطه ای گفته می شود. محل نصب این فتوسل ها در ارتفاع 50 تا 70 سانتی متر از سطح زمین در نظر گرفته می شود.
این قطعات تنها یک نقطه ی خاص را پشتیبانی می کنند. معمولا این بخش از وسط تا پایین آسانسور است. قیمت این فتوسل ها پایین تر از نوع دیگرشان است. البته قیمت بیشتر به معنای این است که قطعات به کار رفته در این بخش کمتر هستند و به همین دلیل تولید آن هزینه ی کم تری بر می دارد، به همین منوال هنگام فروش فتوسل آسانسور نیز این هزینه پایین تر خواهد بود. بهتر است با توجه به نیاز خود و کارکردی که برای آن در نظر دارید، دست به انتخاب بزنید. پیش از خرید ابتدا با بک متخصص صحبت کنید تا شما را در این مورد راهنمایی کند.
از اجزاء  این نوع فتوسل از جمله می توان به  منبع تغذیه ، سیم ، مدار فتوسل آسانسور، لیزر و قطعاتی که برای فرستادن

یک سیگنال از سمت فرستنده یکطرفه درب آسانسور به سمت دیگر آن لازم هستند، اشاره کرد.

خرید_فتوسل_آسانسور

تفاوت فتوسل نقطه‌ای و فتوسل پرده ای چیست؟

یکی از بزرگترین تفاوتهای چشمی آسانسور پردهای و نقطهای در تعداد نقاط تحت پوشش است. در حقیقت در ساخت فتوسل پردهای، دقت بیشتری بهکار رفته است و تعداد سنسورهای بالاتری دارد. همین امر هم دلیلی است برای این که با قاطعیت بتوانیم بگوییم که ایمنی و امنیت فتوسل پرده‌ای نسبت به فتوسل نقطه‌ای بیشتر است. از دیگر تفاوت این دو این است که فتوسلهای پردهای سنسورهای زیادی دارند. این فتوسل هم چنین از گیرندههای زیادی نیز برخوردار است که همین مسئله امکان خرابی را افزایش میدهد. درنهایت هم ممکن است که این خرابیها روی عملکرد آسانسور تاثیرات منفی را اعمال کند.  
البته میتوانید با رسیدگی کردن و یادگیری نحوه سرویس و نگهداری از آسانسور طبق چک لیست مراقبت از آسانسور، تا حد زیادی از این خسارات جلوگیری کنید. قیمت فتوسلها  نیز متفاوت است و همانطور هم که گفتیم فتوسلهای پردهای بسیار گرانتر از فتوسلهای نقطهای میباشند. هم‌چنین قطعات به‌کار رفته در فتوسل نقطه‌ای کمتر است. 

خرابی چشمی آسانسور و علت های آن

به دلیل اینکه آسانسور یک وسیله ضروری و مهم در هر ساختمانی است، خرابی هر قسمت از آن می‌تواند مشکلات زیادی ایجاد کند. خرابی چشمی آسانسور، علاوه بر مشکلاتی که از نظر ایمنی ایجاد می‌کند، ممکن است باعث شود که در روند کار آسانسور هم اختلال ایجاد گردد. بهترین راه‌حل برای جلوگیری از این مشکلات، تعمیرات و بازدیدهای دوره‌ای توسط شرکت‌ سازنده و یا شرکت‌های مجرب تعمیر آسانسور است. این نکته را در نظر داشته باشید که هیچ تغییری در آسانسور بی علت نیست و همه جزئیات باید توسط تعمیرکار ماهر بررسی شود.

تابلو_فرمان_آسانسور

برای اطلاعات بیشتر به لینک های زیر مراجعه فرمایید

خرید تابلو فرمان آسانسور
خرید یو پی اس آسانسور
قیمت تابلو فرمان آسانسور
خرید تابلو فرمان