مقایسه آسانسور کششی، هیدرولیکی و بدون موتورخانه

انواع آسانسور قابل استفاده در هر ساختمان عبارت است از:

1- آسانسور کششی
2- آسانسور هیدرولیک
3- آسانسور بدون موتورخانه (MRL)

 

در این مقاله این سه نوع آسانسور را از لحاظ انواع هزینه، ایمنی، کیفیت و محدودیتهای نصب با یکدیگر مقایسه می کنیم، آسانسوری که بیشترین مطلوبیت را دارد، با سه علامت تیک، و آنکه کمترین مطلوبیت را دارد با یک علامت تیک نشان داده شده است:

 آسانسور امن چه آسانسوری است؟

در حالت عادی، هر سه نوع آسانسور ایمن هستند، اما در شرایط خاص، مثلا گیر کردن مسافرین در هنگام قطع برق، خراب شدن آسانسور و تعمیرات، بین این سه نوع آسانسور تفاوتهایی به شرح زیر وجود دارد:

مقایسه آسانسورها از نظر ایمنی


1- آسانسور کششی

در صورت قطع برق و یا از کار افتادن آسانسور کششی، فرآیند خروج مسافرین از کابین چندان ساده نیست و باید طبق بروشور و توسط شخصی با دانش متوسط انجام شود.

2- آسانسور هیدرولیکی

در صورت قطع برق و یا از کار افتادن آسانسور هیدرولیکی، نیروی غیر متخصص بسادگی می تواند یک شیر هیدرولیک را باز کند و کابین را به پایینترین طبقه هدایت نماید.

3- آسانسور بدون موتورخانه (MRL)

در صورت قطع برق و یا از کار افتادن آسانسور بدون موتورخانه، فرآیند خروج مسافرین از کابین فقط توسط نیروی متخصص شرکت باید انجام شود. شرکتهای فروشنده این نوع آسانسور خدمات انحصاری ارائه می دهند.

اطلاعات بیشتر درباره این موضوع: 

13 نکته ایمنی مهم درباره آسانسور

محدودیت های نصب آسانسور کدام اند؟ 

محدودیتهای نصب آسانسور شامل موارد زیر است:

ارتفاع ساختمان، مساحت اتاق آسانسور، ظرفیت حمل بار، تامین قطعات و لوازم یدکی و تخصص لازم برای نگهداری.

مقایسه آسانسورهای کششی، هیدرولیک و بدون موتورخانه

.1- آسانسور کششی

آسانسور کششی محدودیت کمتری در نصب و راه اندازی دارد، بعنوان مثال، آسانسور برج میلاد با ظرفیت 4000 کیلوگرم و 296 متر ارتفاع از نوع آسانسور کششی است.

2- آسانسور هیدرولیکی

بدلیل محدودیت ارتفاع جک هیدرولیک، فقط برای ساختمانهای کمتر از 4 طبقه یا نهایتا 5 طبقه (5 توقف) قابل اجرا است.

3- آسانسور بدون موتورخانه (MRL)

محدودیتهای نصب برای آسانسورهای بدون موتورخانه کمتر است، زیرا فضایی برای موتورخانه نیاز ندارند. ولی تامین قطعات و تعمیرکار متخصص برای آنها از جمله معایب این سیستم است.

 قیمت آسانسور در خرید اولیه چگونه است؟ 

هزینه خرید اولیه، بستگی به کیفیت قطعات و مشخصات ساختمان دارد ولی با احتساب کیفیت یکسان، مقایسه هزینه خرید اولیه مطابق شکل زیر است:

مقایسه قیمت آسانسورهای کششی، هیدرولیک و بدون موتورخانه

1- آسانسور کششی

آسانسور کششی، مشتمل بر 60 قطعه مختلف است که در کنار یکدیگر کار می کنند، برای رسیدن به کیفیت مطلوب، می بایست همه قطعات از استاندارد بالایی برخوردار باشند و لذا هزینه خرید اولیه آسانسور کششی، مخصوصا با تابلو کنترل مجهز به درایو و بلک اوت (سیستم برق اضطراری برای مواقع قطع برق) بیشتر از سایر سیستمهاست.

2- آسانسور هیدرولیکی

آسانسور هیدرولیک فقط برای ساختمانهایی با نهایتا 5 ایستگاه قابل نصب است و در مقایسه با سیستمها مشابه، قیمت رقابتی تری دارد. اما در صورت استفاده از قطعات مرغوب، قیمت تمام شده آسانسور هیدرولیک فقط اندکی کمتر از آسانسور کششی خواهد بود.

3- آسانسور بدون موتورخانه (MRL)

کمپانی های فروشنده آسانسورهای بدون موتورخانه، مجموعه آماده ای را برای فروش در اختیار مشتریان می گذارند و معمولا قیمت رقابتی تری را ارائه می کنند، ولی چون سرویس و نگهداری و تعمیرات آنها انحصاری است، در اغلب مواقع، هزینه های نگهداری ارزانتر بودن آنها را جبران خواهد کرد.

هزینه تعمیرات آسانسور سرویس و نگهداری چگونه است؟

آسانسور نیز مثل اتومبیل نیاز به سرویس، نگهداری و تعمیرات دارد، این سرویسها شامل سرویس ماهیانه و روغنکاری، موارد اضطراری در خرابی آسانسور و تعمیرات جزئی و کلی است. مقایسه انواع آسانسور از نظر هزینه تعمیرات در شکل زیر نشان داده شده:

مقایسه هزینه تعمیرات آسانسورهای کششی، هیدرولیک و بدون موتورخانه

1- آسانسور کششی

تعمیرات و نگهداری این نوع از آسانسور لزوما توسط کمپانی سازنده صورت نمی گیرد و شرکتهای مجاز دیگر نیز قادر به نگهداری و تعمیرات خواهند بود.

2- آسانسور هیدرولیکی

تعمیرات و نگهداری این نوع از آسانسور، ساده تر از سایر انواع آن است. لوازم یدکی این سیستمها، با بسیاری از سیستمهای هیدرولیک صنعتی مشترک است و حتی صنعتگرانی که با سیستم هیدرولیک آشنایی داشته باشند، می توانند این نوع آسانسور را سرویس کنند.

3- آسانسور بدون موتورخانه (MRL)

آسانسورهای بدون موتورخانه، لزوما باید توسط کمپانی سازنده سرویس و نگهداری شوند و این شرکتها مجبور به ارائه قیمت رقابتی برای سرویس و نگهداری نیستند.

هزینه مصرف برق آسانسور ها چگونه است؟

مقایسه مصرف برق آسانسورهای کششی، هیدرولیک و بدون موتورخانه

1- آسانسور کششی

آسانسور کششی، مخصوصا اگر به سیستم درایو مجهز باشد، کمترین هزینه مصرف برق را خواهد داشت.

2- آسانسور هیدرولیکی

راندمان آسانسور هیدرولیک کمتر از بقیه است و بیشترین مصرف برق را دارد.

3- آسانسور بدون موتورخانه (MRL)

طرز کار آسانسور بدون موتورخانه مشابه آسانسور کششی است، اما چون موتور آسانسور و متعلقات آن همواره روی کابین قرار دارند، هزینه مصرف برق در آسانسور بدون موتورخانه، اندکی بیشتر از آسانسور کششی است (زیرا فقط بخشی از این وزن توسط وزنه تعادل جبران می شود).

کدام آسانسور برای مسافرین مناسب تر است؟

مقایسه آسانسورهای کششی، هیدرولیک و بدون موتورخانه از نظر حرکت نرم کابین، سرعت باز و بسته شدن دربها و توقف دقیق در طبقات

1- آسانسور کششی

آسانسور کششی، مخصوصا اگر به سیستم درایو مجهز باشد، حرکت نرم و روانی خواهد داشت، ولی باز هم حرکت آسانسور هیدرولیکی نرمتر و دقیقتر است.

2- آسانسور هیدرولیکی

آسانسور هیدرولیکی نرمترین حرکت را دارد و سرنشینان آسانسور احساس بهتری در آن دارند.

3- آسانسور بدون موتورخانه (MRL)

در آسانسور بدون موتورخانه، کشش کابل بین موتور و کابین کمتر است و لذا کیفیت و دقت حرکت آن کمی بهتر از آسانسور کششی استسوالات متداول در ارتباط با آسانسور

1- آسانسور شیشه ای، و آسانسور پانوراما چیست

آسانسور شیشه ای، می تواند آسانسور کششی، آسانسور هیدرولیک، و یاآسانسور MRLباشد. در واقع اگر اتاق آسانسور از جنس شیشه باشد، به آن آسانسور شیشه ای می گویند، و این موضوع ارتباطی به موتور و گیربکس آسانسور ندارد، و آسانسور پانوراما، نوعی آسانسور شیشه ای محسوب می شود که سقف آن از جنس شیشه است.

2- آسانسور جکی چیست؟

آسانسور هیدرولیکی را در اصطلاح عامیانه، آسانسور جکی می گویند.

3- آسانسور روملس MRLچیست؟

آسانسور به انگلیسی elevatorاست، و MRLمخفف Machine RoomLessمی باشد که در آنها، سیستم آسانسور، موتورخانه ندارد و کلیه تجهیزات بالا، و یا پایین کابین نصب شده اند و با خود کابین بالا و پایین می روند.

4- آسانسور برج خلیفه، و آسانسور برج میلاد ازکدام نوع آسانسور هستند؟

آسانسور برج خلیفه و برج میلاد، هر دو از نوع کششی هستند. آسانسور برج خلیفه ساخت otisو آسانسور برج میلاد نیز ساخت سوییس است.

5- آیا قوانین آسانسور در تهران و سایر شهرستانها فرقی دارد؟

سندیکای آسانسور در تهران و سندیکای آسانسور در سایر شهرستانها، متولی نظارت بر اجرای آسانسور در شهرها هستند، و اصول کلی در همه آنها یکسان است، اما، ممکن است در جزئیات کمی با هم فرق داشته باشند، در مجموع، دقیقترین و سختگیرترین سندیکای آسانسور در تهران است.

6- آسانسور چگونه کار می کند؟

آسانسور نیروی الکتریکی (برق شهر) را از طریق موتور آسانسور به نیروی مکانیکی تبدیل می کند و جابجایی عمودی را برای ما مقدور می سازد.

7- آسانسور حمل بار چیست و چرا وجود دارد؟

در ساختمانهای بزرگ، آسانسوری برای حمل بار تعبیه شده، زیرا اولا: فضا، و جنس دیوار اتاق این آسانسور برای حمل بار ساخته شده و در برابر ضربه مقاوم است، ثانیا: با این روش مسافران طبقات مجبور نیستند که منتظر تخلیه بار باشند.

8- قیمت آسانسور را چگونه محاسبه می کنند؟

آسانسور از ده ها قطعه تشکیل شده که هر کدام انواع و اقسامی دارند، و طبیعتا قیمتهای متفاوتی هم باید برای آنها پرداخت، اما در کل، تعداد نفرات آسانسور، نصب درایو، نصب بلک اوت، نوع موتور، و تعداد ایستگاه ها (یا تعداد توقفها) در قیمت آسانسور تعیین کننده هستند. مثلا قیمت آسانسور 8 نفره، بسیار بیشتر از قیمت آسانسور 4 نفره است، زیرا اصول طراحی و ساخت متفاوتی هم دارد.

9- آسانسور خودرو بر چیست؟

آسانسوری که برای حمل خودرو طراحی و ساخته شده باشد را آسانسور حمل خودرو می گویند، معمولا این نوع آسانسورها هیدرولیکی هستند.