۱۳ نکته ایمنی مهم در رابطه با آسانسور

آسانسور هم مانند هر وسیله دیگری ممکن است یک روز آسیب ببیند و خراب شود. به همین سبب بایستی نکات ایمنی را در رابطه با آن رعایت کنید. در ادامه برخی از مهم ترین نکات در رابطه با آسانسور را برایتان آورده ایم؛

1.      در هنگام نظافت آسانسور، دقت کنید که آبی وارد چاه آسانسور نشود

2.      جهت حمل بار یا اثاثیه فقط از آسانسورهای بزرگ (درب ۹۰) استفاده نمایید.

3.      هنگام استفاده از آسانسورها به نوع کاربری آن(مسافری، باربر و ) توجه کنید.

4.      در صورتی که در ساختمان کسی نیست، بهتر است که از آسانسور استفاده نکنید.

5.      از گذاشتن هر گونه مانع در جلوی درب های اتوماتیک آسانسور خودداری فرمایید.

6.      در هنگام حوادثی همچون زلزله، آتش سوزی یا حوادث دیگر از راه پله استفاده کنید.

7.      مانع بسته شدن درب آسانسور نشوید. برای این کار می توانید دکمه مخصوص آن را فشار دهید.

8.      هنگام ورود به کابین آسانسور از وجود کابین در مقابل خود مطمئن شوید و رو به کابین وارد شوید.

9.      به کودکان خود طرز سوار شدن آسانسور را یاد بدهید. اما هرگز به آنها اجازه ندهید که به تنهایی وارد آسانسور شوند.

10.  تنها یکبار دکمه بیرونی آسانسور را بزنید و از زدن مجدد دکمه آسانسور، خودداری کنید. این کار شما باعث خرابی آسانسور می شود.

11.  هر آسانسوری یک ظرفیتی دارد، بهتر است که بیشتر از ظرفیت تعیین شده، سوار آسانسور نشوید. در غیر این صورت ممکن است آسانسور در میان طبقات بایستد.

12.  یکی از بزرگ ترین مشکلات آسانسور توقف آن در هنگام قطع برق است. گرچه که آسانسور باید به سیستمblack out مجهز باشد و در زمان قطع برق هم تراز با یک طبقه توقف کند، اما گاهی اوقات این مسئله اتفاق نمی افتد. در واقع با قطع شدن برق، فرد در آسانسور گیر می کند و ممکن است به او احساس خفگی دست بدهد. طبق بررسی ها هیچ شخصی در آسانسور دچار خفگی نمی شود، زیرا اکسیژن موجود در آسانسور از بین نمی رود. اما از آنجایی که برخی از افراد به خاطر استرس و اضطراب دچار تنگی نفس می شوند، فکر می کنند که اکسیژن آسانسور تمام شده است. در چنین شرایط بهتر است که آرامش خود را حفظ کنید و دکمه آژیر آسانسور را فشار دهید، در صورت عدم وجود این دکمه، باقی افراد حاضر در ساختمان را صدا کنید و تا لحظه اعزام گروه نجات برای خروج از کابین منتظر بمانید. گاهی اوقات افراد در هنگام خروج از آسانسور عجله می کنند و هم زمان آسانسور نیز راه می افتد. این موضوع قربانیان زیادی را گرفته است. پس بهتر است کمی صبور باشید و برای خروج از آسانسور عجله نکنید.

13.  معمولاً آسانسورها را به راحتی می توان نصب و راه اندازی کرد. پس از آن بایستی آسانسور را هر ماه سرویس کرد. برخی حاضر نیستند هزینه ای بابت سرویس ماهانه آسانسور بپردازند، چنین افرادی باید بدانند که در صورت عدم سرویس آسانسور، بایستی هزینه های بیشتر برای تعمیر و یا تعویض قطعات آسانسور بپردازند. همچنین ممکن است اشکالات فنی آسانسور، جان کسی را نیز بگیرد. پس بایستی سرویس ماهانه آسانسور خود را به دست افراد حرفه ای در این زمینه بسپارید.