عوامل تاثیرگذار در پیشگیری از خرابی آسانسور

آسانسور امروزه یکی از وسایل جدا نشدنی از ساختمان ها و آپارتمان هاست. به دلیل افزایش جمعیت و به دنبال آن افزایش تعداد آپارتمان ها آسانسورها توانسته اند به خوبی به کمک ما بیایند. اما نکته مهمی که باید به آن توجه کنید پیشگیری از خرابی آسانسور است زیرا در صورتی که این وسیله خراب شود عملا زندگی افرادی که در برج ها و ساختمان های بلند زندگی میکنند مختل میشود. در این مقاله به روش های پیشگیری از خرابی آسانسور پرداخته ایم.

پیشگیری از خرابی آسانسور

پیشگیری از خراب شدن آسانسور , عوامل مختلفی موجب خراب شدن آسانسور میشوند که اگر این موارد را بشناسیم میتوانیم به راحتی از خراب شدن آن جلوگیری کنیم. اگر در نگهداری از آسانسور توجه لازم را نداشته باشید و هر چند ماه یکبار اقدام به سرویس و چکاپ آن نکنید عمر دستگاه کاهش یافته و نه تنها باعث افزایش هزینه تعمیر خواهد شد بلکه امنیت افراد را نیز به خطر خواهد انداخت. در ادامه به ارائه راهکارهایی میپردازیم که شما میتوانید به وسیله آن از خراب شدن این دستگاه پیشگیری کنید.

 

عدم تعویض قطعات فرسوده به دلیل کاهش هزینه 

در بسیاری از مواقع مشاهده شده است که قطعه ای در آسانسور خراب شده و یا نیاز به تعمیر دارد اما این کار را انجام نمیدهند و با این جمله که ” آسانسور هنوز دارد کار میکند ” اقدام به تعمیر قطعه نمیکنند. این مساله موجب استهلاک بیش از حد دستگاه شده و نه تنها در طولانی مدت باعث هزینه های بیشتری برای شما خواهد شد بلکه باعث کاهش عمر آسانسور نیز میشود.

باز کردن درب آسانسور به طور دستی 

آسانسور یک وسیله برقی است و باز و بسته شدن درب آن به وسیله برق و به طور اتوماتیک انجام میگیرد . اما برخی از افراد در هنگامی که عجله دارند تلاش میکنند که درب را با زور باز کنند. این مساله آسیب فراوانی به آسانسور وارد میکند. زیرا به درب آن فشار وارد میشود و در مدت کوتاهی باعث خرابی آن میشود.

تکان دادن عمدی کابین آسانسور 

برای پیشگیری از خرابی آسانسور نکاتی وجود دارند که شاید از نظر شما بسیار ساده هستند و نقشی در ایجاد خرابی ندارند . در صورتی که این گونه نیست. زمانی که فرزند خردسال شما در کابین بالا و پایین می پرد و باعث لرزش عمدی کابین شده میتواند یکی از دلایل خرابی آسانسور باشد. زیرا تکان های عمدی کابین میتواند به اتصالات آن صدمه وارد کند.

نفوذ مواد شوینده به داخل کابین و چاهک آسانسور 

در هنگام شستشوی اطرافآسانسور باید بسیار دقت کنید که این مواد شوینده به داخل کابین نفوذ نکند. زیرا این مواد میتوانند به راحتی با نفوذ به کابین و چاهک آسانسور باعث بروز اختلال در کارکرد آن و خرابی دستگاه در مدت کوتاهی شوند. پس با رعایت این نکته ساده خواهید توانست یکی از راه های پیشگیری از خرابی آسانسور را انجام دهید.

روشن بودن دائمی لامپ های آسانسور 

در مواقعی مانند روز که نیاز به نور اضافه ندارید لامپ های آسانسور را روشن نکنید. روشن کردن لامپ ها و روشن ماندن آن ها در ساعت های طولانی یکی از علل خراب شدن آسانسور است زیرا باعث افزایش استهلاک آن در طی زمان خواهد شد.

 

زدن مکرر شاسی

اگر منتظر هستید تا کابین آسانسور برسد و شما بتوانید از آن استفاده کنید لطفا فقط یکبار دکمه احظار را فشار دهید. فشار دادن مکرر این دکمه میتواند به آسانسور صدمه وارد کند. این نکته را در نظر داشته باشید که فشار های مکرر باعث نمیشود که آسانسور زودتر به طبقه مورد نظر برسد. پس صبور باشید.

استفاده بیش از ظرفیت مجاز 

مشاهده شده است که افراد تا جایی که کابین آسانسور جا دارد وارد آن میشوند و حتی گاهی درب آسانسور به زور بسته میشود. اگر میخواهید از خرابی آسانسور جلوگیری کنید نباید بیش از حد ظرفیت از آن استفاده کنید. زیرا این کار باعث سنگین شدن کابین آسانسور و فشار و به قطعات آن میشود. علاوه بر خراب شدن آسانسور ممکن است به دلیل فشار وارد آمده به کابل های آن کابین در چاه سقوط کند و جان افراد به خطر بیفتد. در طی سال های اخیر موارد زیادی از کشته شدن افراد بر اثر سقوط کابین آسانسور گزارش شده است.

 

روشن ماندن فن کابین آسانسور در زمان طولانی 

فقط زمانی که نیاز به تهویه هوای درون کابین دارید فن آن را روشن کنید. هیچ دلیلی برای روشن ماندن دائمی فن کابین آسانسور نیست. زیرا آسانسور وسیله ای است که مرتبا درب آن باز و بسته میشود و به طور اتوماتیک هوای آن نیز تغییر میکند. پس فقط در مواقع ضروری فن آن را روشن و بعد از تهویه هوا آن را خاموش کنید.

حمل بار سنگین به وسیله آسانسور 

آیا شما هم جزو آن دسته از افرادی هستید که تازگی به ساختمانی نقل مکان کرده اید که آسانسور دارد و وسوسه شده اید که وسایل سنگین را با آن حمل کنید؟ هیچ گاه این اشتباه را مرتکب نشوید زیرا آسانسور طوری طراحی شده است که برای حمل افراد است نه وسایل خانه. فشاری که به کابین و قطعات آن بر اثر حمل اثاثیه وارد میشود در طولانی مدت میتواند باعث هزینه های بسیار زیادی برای شما شود.

استفاده از قطعات نامرغوب 

استفاده از قطعات بی کیفیت و نامرغوب باعث میشود که آسانسور در زمان کوتاهی خراب شود و مرتبا نیاز به تعمیر پیدا کند. در هنگام خرید آسانسور به نوع قطعات آن توجه کنید. اگر قطعات آن بی کیفیت باشند باعث کاهش قیمت آسانسور میشود و ممکن است شما وسوسه شوید که دستگاه را با قیمت پایین تری خریداری کنید. در صورتی که این مساله میتواند باعث شود که شما در دراز مدت هزینه های زیادی را متقبل شوید.

 

کلام آخر

علاوه بر مواردی که در پیشگیری از خرابی آسانسور مطرح کردیم به شما توصیه میکنیم که هر چندماه یکبار اقدام به بررسی و سرویس دستگاه کنید تا در صورتی که قطعه ای در حال خراب شدن و یا سوختن است به سرعت تشخیص داده و تعمیر شود. زیرا وجود قطعات خراب میتواند راندمان دستگاه را به شدت پایین بیاورد. یکی از نشانه های کاهش راندمان آسانسور افزایش زمان انتظار است.